Naše společnost pro své klienty vyvíjí podpůrnou činnost při získávání podpor z národních programů SFŽP, MPO ČR a evropských fondů OPŽP (operační program životního prostředí) a OPPIK (operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost).
Jsme příjemce podpory na inovační voucher ze IV. výzvy MPO viz níže:
Identifikace operace
Registrační číslo projektu: CZ.01.1.02/0.0/0.0/18_215/0022272
Identifikace žádosti (Hash): 16q1mFP
Zkrácený název projektu: Návrh metodiky využití participativního navrhování staveb pro přípravu investičních projektů
Projekt
Číslo programu: 01 Název programu: Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost
Číslo výzvy: 01_18_215
Název výzvy: Inovační vouchery – IV. výzva Název projektu CZ: Návrh metodiky využití participativního navrhování staveb pro přípravu investičních projektů
Název projektu EN: Methodology for the use of participatory design of buildings for the preparation of investment projects
Anotace projektu: Participativní navrhování staveb je vysoce specializovaným postupem, který umožňuje v přípravné fázi výstavby efektivně stanovit funkční a technické požadavky na plánovanou stavbu či rekonstrukci stávající stavby, a podstatně tím minimalizovat náklady na dodatečné úpravy v různých fázích přípravy a realizace staveb – příprava projektu, samotná realizace, optimalizace provozu, rekonstrukce.
Fyzická realizace projektu
Předpokládané datum zahájení: 1. 8. 2020
Skutečné datum zahájení: Předpokládané datum ukončení: 31. 12. 2020
Popis projektu
Jaký problém projekt řeší?
Projekt se zaměřuje na otázku zefektivnění procesu výstavby. Pomocí metody participativního plánování lze vyřešit spoustu problémů budoucích uživatelů investičního celku (zejména ve veřejném prostoru) v předstihu a předejít jejich vzniku, a tak minimalizovat náklady na budoucí úpravy či změny režimu využití. A to jak u staveb plánovaných, tak v případě rekonstrukcí u staveb stávajících. Z hlediska plánování je metoda participativního plánování i přes zvýšené prvotní náklady na vlastní plánování efektivnější z pohledu vynakládání finančních prostředků investorem. Participativní navrhování staveb řeší budoucí možné úpravy nově vystavovaných či rekonstruovaných investičních celků tím, že k navrhování využití těchto investičních celků přizve i „širokou veřejnost“.
Jaké jsou příčiny problému?
Problémy neefektivity vycházejí z odtržení procesu plánování a navrhování investic od posledního článku reálného života těchto investic: jde o velmi často nejasné definitivní využití jednotlivých investičních celků nebo jejich částí a uživatelů – těch, kteří by tyto výsledky navrhovaných investičních celků v konečném důsledku měli užívat. Začlenění participativního navrhování staveb pro přípravu investičních projektů do námi poskytovaných služeb v oblasti navrhování veřejných i soukromých staveb umožní takové neefektivitě výstavby přecházet.
Co je cílem projektu?
Cílem projektu je vytvoření návrhu metodiky využití participativního navrhování staveb pro přípravu investičních projektů včetně ilustračního příkladu jejího začlenění do portfolia námi poskytovaných služeb v oblasti navrhování veřejných i soukromých staveb. Dojde tak k inovaci a rozšíření portfolia našich služeb žadatele a zvýšit naši konkurenceschopnost.
Jaká změna/y je/jsou v důsledku projektu očekávána/y?
Projekt umožní rozšířit portfolio poskytovaných služeb doposud soustředěných zejména na provádění technického dozoru investora a zastupování investora při přípravných pracích realizace investic. Metodologie významně rozšíří rozsah nabízených služeb jak pro stávající, tak i nové zákazníky a je ideálním doplněním ke stávajícímu portfoliu poskytovaných služeb. Participativní plánování vnímáme jako velmi progresivně se rozvíjející směr a v budoucnosti ještě více se uplatňující přístup s pozitivními dopady na udržitelnost inteligentních lidských sídel.
Jaké aktivity v projektu budou realizovány?
V rámci projektu bude zpracována výzkumná zpráva, která bude obsahovat: – inovaci postupu pro stakeholder analýzu s ohledem na lokální kontext stavební investice; – návrh postupu pro provádění participační strategie včetně definice vytipovaných participačních metod; – metodu pro konfrontaci zjištěných funkčních potřeb s prostorovými možnostmi objektů (u rekonstrukcí stávajících objektů); – vytvoření modelového příkladu začlenění vytvořené metodologie do poskytovaných poradenských služeb.